ROK ŚW. JAKUBA

Rok 2021 jest szczególny dla naszej Parafii.

W tym roku przypada Jubileuszowy Rok Jakubowy. W związku z tym w naszej Bazylice można uzyskać przez cały rok odpust zupełny. Zobacz więcej informacji o wydarzeniach w Parafii związanych z Rokiem Jakubowym.)
1 stycznia 2021 r. rozpoczął się w Kościele powszechnym Rok Święty Jakubowy. Obchodzi się go w Kościele wówczas, gdy święto Apostoła, a więc dzień 25 lipca, wypada w niedzielę. Po raz pierwszy został ogłoszony przez papieża Kaliksta II w 1122 r., a w 1179 r. papież Aleksander III bullą „Regis aetarni” potwierdził jego obowiązywanie na zawsze.
W związku z tym w grudniu 2020 r. Penitencjaria Apostolska wydała dekret (Prot. N. 910-957/20/I) o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami w Roku Jakubowym w wyznaczonych kościołach stacyjnych. W diecezji opolskiej kościołami stacyjnymi są:

  • Bazylika Mniejsza św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie
  • Kościół św. Jakuba w Skorogoszczy
  • Kościół św. Jakuba w Raciborzu (na rynku).

Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

  • Odpust zupełny mogą uzyskać osoby, które w duchowej łączności z Jubileuszem Composteli, od 31.12.2020 r. do 31.12.2021 r. oderwą się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
  • Nawiedzą w formie pielgrzymki którykolwiek z kościołów stacyjnych.
  • Pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub pozostaną tam na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba St. Apostoła.

Osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą w równym stopniu uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli przed jakimkolwiek obrazem Świętego będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia.